Nowa „strategia” Hajdarowicza dla KCI

24.05.2021

Dalszą walkę z akcjonariatem mniejszościowym i zakup ziemi w Brazylii zapowiedziano w nowej „strategii inwestycyjnej” dla kontrolowanej przez Grzegorza Hajdarowicza spółki KCI S.A.

Pełny tekst tego dokumentu publikujemy tu:


Kwestionariusz zgłoszenia akcjonariusza Gremi Inwestycje S.A.

Strategia zapowiada m. in.: „udział w finansowaniu projektów komercyjnych o charakterze nieruchomościowym ze szczególnym uwzględnieniem tego rodzaju inwestycji w krajach zrzeszonych we Wspólnocie Państw Portugalskojęzycznych (CPLP): Portugalia, Brazylia, Angola, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka, Gwinea-Bissau, Mozambik, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Timor Wschodni…”

Tego rodzaju zapowiedź należy odczytywać prościej niż to wynika z jej egzotycznej treści. Hajdarowicz najprawdopodobniej będzie chciał rozliczyć swoje kilkudziesięciomilionowe zadłużenie wobec KCI (tylko jego prywatna spółka Gremi International S.a.r.l. jest obecnie winna KCI 36 mln złotych) jakimiś posiadanymi przez siebie nieruchomościami w Brazylii, dla których przygotuje odpowiednie wyceny. Taki scenariusz oznaczać będzie kolejne duże transakcje KCI z podmiotami powiązanymi z Hajdarowiczem. Należy się także spodziewać, że akcjonariusze mniejszościowi KCI, którzy sprzeciwiają się takiemu „modelowi biznesowemu” będą zwalczani. „Obowiązkiem Zarządu KCI S.A. jest również kontynuacja ochrony Spółki i jej akcjonariuszy przed wrogimi działaniami zewnętrznymi i wewnętrznymi prowadzonymi przez pojedynczych mniejszościowych akcjonariuszy, którzy podejmują działania wymierzone w Spółkę i naruszające jej dobre imię oraz mające na celu, zdaniem Zarządu, osłabianie i manipulację kursem akcji Spółki celem obniżania jej wartości.” – zapowiedziano w „strategii”.

Częścią takich działań był przegrany niedawno proces KCI przeciwko Piotrowi Szczęsnemu o naruszenie dóbr osobistych (więcej czytaj tu: http://www.forumakcjonariuszykci.pl/porazka-wizjonera-czyli-dlaczego-spolka-kci-przegrala-proces-o-naruszenie-dobr-osobistych-przeciwko-piotrowi-szczesnemu/). Grzegorz Hajdarowicz jednak nie składa broni. „W dniu 4 marca 2021 r. w imieniu Spółki wniesiona została skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego” – czytamy w raporcie rocznym KCI. Oznacza to, że „walka z wrogimi działaniami” sięgnęła już do najwyższej instancji.

W chwili obecnej Hajdarowicz szuka kupca na będący w posiadaniu KCI kontrolny pakiet akcji Gremi Media S.A. (wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) – najistotniejsze w tym momencie aktywo KCI. Chęć sprzedaży wydawcy zapowiedziano w raporcie bieżącym KCI z 28 marca 2021, w którym poinformowano o możliwości „przeprowadzenie Potencjalnej Transakcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia akcji GM SA.” Nie będzie to łatwe, bowiem państwowy Orlen najwyraźniej nie był zainteresowany ich nabyciem, a część z tych akcji obecnie blokuje komornik (wartość zabezpieczenia obecnie zredukowano do kwoty roszczenia – ok. 5 mln złotych), jako zabezpieczenie w sporze z kontrolowaną przez Zbigniewa Jakubasa spółką CNT S.A. Konflikt ten eskaluje. „Spółka złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby reprezentujące CNT.” – czytamy w raporcie rocznym KCI.

(Więcej o konflikcie Hajdarowicza z Jakubasem pisaliśmy tu:
http://www.forumakcjonariuszykci.pl/nowy-konflikt-hajdarowicza-komornik-zabezpiecza-majatek-kci/)

Forum akcjonariuszy spółki KCI