Onet: Orlen chce kupić od Hajdarowicza wydawcę Rzeczpospolitej

14.12.2020

Portal onet.pl podał w dniu przedwczorajszym informację, że toczą się rozmowy pomiędzy państwową spółką Orlen a Grzegorzem Hajdarowiczem w sprawie ewentualnego przejęcia wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” czyli Gremi Media.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/orlen-kupuje-polska-press-kolejna-gazeta-na-liscie/ms944vs,79cfc278

Według Onetu zakup mediów wpisuje się w strategię przejmowania przez obóz władzy prywatnych mediów. Sam Hajdarowicz „nie zdementował tych informacji”. Odsyłał do zarządu właściciela Gremi Media, czyli KCI, który nie udzielił odpowiedzi na pytania.

Poniżej prezentujemy komentarz Piotra Szczęsnego do informacji Onetu:

Jeśli ta informacja jest prawdziwa i do transakcji miałoby dojść, to jest to bardzo zła wiadomość dla akcjonariuszy mniejszościowych spółki KCI. Do tej pory ilekroć na rachunkach bankowych kontrolowanych przez Hajdarowicza spółek publicznych pojawiały się jakiekolwiek większe pieniądze, Hajdarowicz natychmiast przelewał je na swoje prywatne konta (albo na konta swoich prywatnych spółek) jako „pożyczki”. Tak było w dawnym Eurofaktorze, który odzyskał kilkanaście milionów złotych na skutek ugody sądowej, tak było z pieniędzmi dawnego Jupitera (kilkadziesiąt milionów złotych), tak było z pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży gruntu przy ul. Wrocławskiej w Krakowie (kilkadziesiąt milionów złotych). Pieniądze te nigdy nie wracały z powrotem do wierzycieli. Albo pożyczki były bez końca przedłużane o kolejne lata, albo w ramach ich „spłaty” do wierzycieli wracały najczęściej śmieciowe „aktywa”, jak np. wierzytelności niewypłacalnego Wydawnictwa Przekrój, obligacje Alvernia Studios (obecnie Next Holdings), czy samo Wydawnictwo Przekrój… Można się spodziewać, że jeśli Orlen kupi od KCI spółkę Gremi Media, to następnego dnia pieniądze zostaną wytransferowane z KCI za granicę jako kolejna „pożyczka” dla Hajdarowicza. Pamiętajmy, że akcje Gremi Media są ostatnim istotnym realnym składnikiem majątku w posiadaniu KCI.
Takie interesy Orlenu z Hajdarowiczem byłyby nie tylko uderzeniem w nas, akcjonariuszy mniejszościowych KCI. Ewentualna transakcja sprzedaży Orlenowi spółki wydawniczej Gremi Media będzie niekorzystna także dla Skarbu Państwa, który sam jest pośrednio znaczącym akcjonariuszem KCI – pamiętajmy, że Skarb Państwa posiada 25% akcji jednego z dwóch głównych akcjonariuszy KCI: Gremi Inwestycje (dawnej KCI Park Technologiczny Krowodrza). Poprzez taką transakcję z Hajdarowiczem państwowy Orlen działałby faktycznie przeciwko interesom Skarbu Państwa.
Forum akcjonariuszy spółki KCI