„Parkiet” o nadużyciach w spółkach giełdowych

21.12.2020

W dniu 19 grudnia 2020 w internetowym wydaniu „Parkietu” opublikowano artykuł tytułem „Małe i duże przewinienia szefów giełdowych firm”.

https://www.parkiet.com/Parkiet-PLUS/312199986-Male-i-duze-przewinienia-szefow-gieldowych-firm.html

Samą publikację należy ocenić wysoko, ale jej treść jest miejscami zaskakująca, zważywszy na to, kto jest wydawcą „Parkietu”. Przykładowo, zacytowano następującą wypowiedź wiceprezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Piotra Cieślaka:

„Na przestrzeni ostatnich lat było sporo przykładów firm, których akcjonariusze większościowi z pozycji zarządu traktowali spółki jako własny prywatny folwark, nie bacząc na to, co o ich decyzjach i działaniach sądzą akcjonariusze mniejszościowi. Można tu wymienić kontrowersyjne zakupy aktywów niekoniecznie związanych z biznesem, kontrowersyjne próby rozwodnienia kapitału, (…), zaciąganie pożyczek od spółki, a następnie unikanie ich spłaty, i to nawet w sytuacji, kiedy dana spółka potrzebowała środków obrotowych, czy też np. podejmowanie świadomych działań mających na celu zniechęcenie akcjonariuszy mniejszościowych do spółki, np. w postaci prowadzenia fatalnej i skrajnie nietransparentnej polityki informacyjnej, która w bezpośredni sposób wpływała na wycenę spółki i postrzeganie jej przez rynek.”

Tu publikacja jednak nie wymienia z nazwy spółek giełdowych (lub spółki), w których podobne nadużycia miały lub mają miejsce.

Forum akcjonariuszy spółki KCI