3.04.2018
Biegły krakowskiego sądu Leszek Olszewski dokonał wyceny spółki Wydawnictwo Przekrój Sp. z o.o. na dzień 6 września 2013, czyli na moment nabycia tej spółki przez Eurofaktor/Gremi Media od Grzegorza Hajdarowicza. Transakcji tej Hajdarowicz dokonał za pośrednictwem specjalnej spółki komandytowo-akcyjnej, której prezesem była jego żona Dorota Hajdarowicz.
Przypomnijmy, że zarząd Eurofaktora nabył od Hajdarowicza 100% udziałów spółki Wydawnictwo Przekrój sp. z o.o. za kwotę 3,2 mln złotych tuż przed zamknięciem tygodnika „Przekrój”. Miała to być „inwestycja długoterminowa” a kwota była – zdaniem zarządu – uzasadniona istnieniem rzekomej wyceny nabywanej spółki. Natomiast według samego Hajdarowicza była to „zwykła transakcja handlowa, oparta na analizach i wyliczeniach” – takiej wypowiedzi udzielił on w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Akcjonariusze mniejszościowi byłego Eurofaktora (Gremi Media/Gremi Inwestycje) stanowczo kwestionowali wycenę wydawnictwa na takim poziomie.
Biegły sądowy wycenił spółkę Wydawnictwo Przekrój Sp. z o.o. na poziomie… 0 zł! (słownie: ZERO ZŁOTYCH). Biegły określił stan spółki na moment jej nabycia przez Eurofaktor jako „tragiczny”. Biegły wskazał również na mankamenty wyceny, którą posłużył się zarząd Eurofaktora. Felerną wycenę przygotował dla Hajdarowicza Andrzej Wrębiak, prezes upadłej kilka lat temu firmy konsultingowej IMAP Access 2.
Poniżej przedstawiamy komentarz Piotra Szczęsnego w sprawie:
„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem wycenę, na którą powołał się zarząd Eurofaktora uzasadniając wydatek ponad 3 milionów złotych, nie mogłem wyjść z szoku, że zarząd spółki publicznej mógł się czymś takim posłużyć. Wycena ta oparła się na szeregu oczywiście nierealnych założeń i zawierała sporo szkolnych błędów, nie wspominając już o tym, że na moment zawarcia transakcji była zwyczajnie nieaktualna. Wystarczy sporządzić rzetelną wycenę, aby zweryfikować ile warte są owe „analizy i wyliczenia”, o których mówi Hajdarowicz. Teraz już wiem w jaki sposób topniał majątek Eurofaktora i w jaki sposób doszło w tej spółce do wielomilionowych strat. Tak właśnie gospodarowano tam pieniędzmi akcjonariuszy. Obydwie wyceny, tj. sporządzoną przez biegłego Olszewskiego i sporządzoną przez IMAP Access 2 zaniosłem do prokuratury, która w tym momencie prowadzi postępowanie w sprawie Przekroju. Może to być ważny dowód”
Sprawą Przekroju zajmuje się obecnie krakowska prokuratura. Więcej o sprawie Przekroju czytaj tu:
http://www.forumakcjonariuszykci.pl/afera-przekroju/
Rozwój wydarzeń wyjaśnia dlaczego Hajdarowicz usilnie próbuje zablokować ten artykuł, nasyłając swoich prawników na firmę udzielającej usługi hostingowej dla naszej strony internetowej. Do sprawy będziemy wracać.