Prokuratura zbada transakcję Hajdarowicza

20.12.2018

Najnowszy tygodnik „Do Rzeczy” („Zbadają transakcję Hajdarowicza”, „Do Rzeczy”, 17 grudnia 2018) poinformował, że Prokuratura Regionalna w Krakowie powołała zespół biegłych, w którego skład wchodzą specjaliści z zakresu rachunkowości, przetargów i zamówień publicznych oraz ekspert ds. wyceny spółek. Biegli mają przeanalizować 230 tomów dokumentów zabezpieczonych przez śledczych w sprawie sprzedaży przez Skarb Państwa Grzegorzowi Hajdarowiczowi spółki Presspublica wydającej m.in. dziennik „Rzeczpospolita”. Z informacji podanych przez tygodnik wynika, że analiza potrwa przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Zgodnie z wyceną przygotowaną przed prywatyzacją, pakiet 49% należących do Skarbu Państwa udziałów w Presspublice wart był 60 mln złotych, tymczasem obniżono jego wartość do 55 mln zł, aby dokonać transakcji z Hajdarowiczem. Podejrzane jest także to, że termin składania ofert był bardzo krótki, co mogło uniemożliwić złożenie oferty innym podmiotom.

„Nie znam szczegółów tej sprawy, ale według mnie ciężar działań prokuratury i Skarbu Państwa jest chybiony” – komentuje Piotr Szczęsny – „Domniemane straty Skarbu Państwa na skutek tej prywatyzacji to tylko 5 milionów. Tymczasem w latach 2013-2016 Hajdarowicz dokonał sprzedaży udziałów Presspubliki do kontrolowanych przez siebie spółek giełdowych Jupiter, KCI i Eurofaktor i wskutek tej transakcji spółka KCI (następca prawny dla pozostałych) straciła ponad 100 milionów złotych. Na tej transakcji Skarb Państwa stracił znacznie więcej niż wspomniane 5 milionów przy prywatyzacji, bowiem poprzez spółkę Gremi Inwestycje S.A. Skarb Państwa jest także pośrednio akcjonariuszem KCI. Zespół biegłych prokuratury powinien zająć się także analizą wyceny, którą posłużył się Hajdarowicz celem sprzedaży udziałów Presspubliki do KCI.”

Więcej o stratach które poniosła spółka KCI na transakcjach z Hajdarowiczem czytaj tu:
http://www.forumakcjonariuszykci.pl/szokujaca-strata-kci-s-a/

Forum akcjonariuszy spółki KCI