Prokuratura zbada transakcję Hajdarowicza

20.12.2018

Najnowszy tygodnik „Do Rzeczy” („Zbadają transakcję Hajdarowicza”, „Do Rzeczy”, 17 grudnia 2018) poinformował, że Prokuratura Regionalna w Krakowie powołała zespół biegłych, w którego skład wchodzą specjaliści z zakresu rachunkowości, przetargów i zamówień publicznych oraz ekspert ds. wyceny spółek. Biegli mają przeanalizować 230 tomów dokumentów zabezpieczonych przez śledczych w sprawie sprzedaży przez Skarb Państwa Grzegorzowi Hajdarowiczowi spółki Presspublica wydającej m.in. dziennik „Rzeczpospolita”. Z informacji podanych przez tygodnik wynika, że analiza potrwa przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Zgodnie z wyceną przygotowaną przed prywatyzacją, pakiet 49% należących do Skarbu Państwa udziałów w Presspublice wart był 60 mln złotych, tymczasem obniżono jego wartość do 55 mln zł, aby dokonać transakcji z Hajdarowiczem. Podejrzane jest także to, że termin składania ofert był bardzo krótki, co mogło uniemożliwić złożenie oferty innym podmiotom.

„Nie znam szczegółów tej sprawy, ale według mnie ciężar działań prokuratury i Skarbu Państwa jest chybiony” – komentuje Piotr Szczęsny – „Domniemane straty Skarbu Państwa na skutek tej prywatyzacji to tylko 5 milionów. Tymczasem w latach 2013-2016 Hajdarowicz dokonał sprzedaży udziałów Presspubliki do kontrolowanych przez siebie spółek giełdowych Jupiter, KCI i Eurofaktor i wskutek tej transakcji spółka KCI (następca prawny dla pozostałych) straciła ponad 100 milionów złotych. Na tej transakcji Skarb Państwa stracił znacznie więcej niż wspomniane 5 milionów przy prywatyzacji, bowiem poprzez spółkę Gremi Inwestycje S.A. Skarb Państwa jest także pośrednio akcjonariuszem KCI. Zatem gigantyczne straty, które Hajdarowicz generuje w KCI na transakcjach z samym sobą idą także na konto Skarbu Państwa. Zespół biegłych prokuratury powinien zająć się przede wszystkim analizą wyceny, którą posłużył się Hajdarowicz celem sprzedaży udziałów Presspubliki do KCI.”

Więcej o stratach które poniosła spółka KCI na transakcjach z Hajdarowiczem czytaj tu:
http://www.forumakcjonariuszykci.pl/szokujaca-strata-kci-s-a/

Forum akcjonariuszy spółki KCI